Jaki fundament pod dom z bali?

Jaki fundament pod dom z bali
Jaki fundament pod dom z bali

Stawiając dom z bali, jedną z pierwszych poważniejszych decyzji, z jaką przychodzi się nam zmierzyć, jest odpowiedzenie sobie na pytanie: „jaki fundament pod dom z bali?”. Być może także stoisz przed tym wyborem…

Fundamenty są bardzo ważne, ponieważ to one stanowią podstawę i to od nich zależy późniejsza solidność naszego domu. Dlatego, przed podjęciem tej decyzji, warto rozważyć wszystkie możliwe opcje oraz zapoznać się z wszelkimi dostępnymi wariantami. To w ostateczności pomoże nam wybrać ten, najbardziej odpowiedni. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jaki fundament pod dom z bali sprawdzi się najlepiej.

Dom z bali — od czego zacząć?

Nie od dziś wiadomo, że stawianie domu jest wyzwaniem. Dodatkowo, nie tylko urządzanie wnętrza pochłania większość budżetu, ale i samo jego postawienie. Stan surowy jest natomiast najważniejszy i to na niego należy położyć jak największy nacisk.

Dlatego też już na samym początku, czeka nas wyzwanie w postaci wyboru wykonawców, architekta czy kierownika budowy. Pamiętaj, że to od zatrudnionych profesjonalistów zależy stabilność i estetyczny wygląd przyszłego domu.

Następną, ważniejszą podejmowaną decyzją jest, na jaki fundament pod dom z bali się zdecydujemy. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to być łatwą decyzją, to warto pamiętać, aby zwrócić na ten element szczególną uwagę, przede wszystkim dlatego, że mamy do wyboru aż pięć sposobów wykonania fundamentów.

Rodzaje fundamentów pod dom z bali

Fundamenty pod domy z bali są niezwykle ważnym aspektem, a możliwych sposobów jest naprawdę wiele. Dlatego warto zapoznać się z każdym z nich, aby wiedzieć, w jaki sposób fundament można wylać. Poniżej przedstawiamy ich rodzaje oraz prezentujemy główne cechy poszczególnych fundamentów.

Dom z bali — fundament tradycyjny

W Polsce fundamenty pod dom, najczęściej wylewa się w tradycyjny sposób. Polega on na wykopaniu rowów fundamentowych, na których następnie umieszcza się płytę lub ściany fundamentowe. Na koniec do rowów wylewa się beton, który stanowi solidne wzmocnienie fundamentów. Jest to tani i skuteczny sposób. Ponadto jego zaletą jest możliwość wykonania go samodzielnie, a co za tym idzie — zaoszczędzenia dość sporej ilości pieniędzy. Jednak do jego wykonania potrzebna jest dość fachowa wiedza, więc i tak zawsze zalecamy skorzystać ze wsparcia specjalisty.

Płyta fundamentowa

Drugim możliwym sposobem wykonania fundamentu pod domy z bali jest płyta fundamentowa.
Ostatnimi czasy zyskuje na popularności, a tę zawdzięcza możliwości wylania jej pod każdy rodzaj budynku, a także niezależnie od rodzaju gruntu. Najlepiej sprawdza się w przypadku domów prefabrykowanych konstruowanych z drewna, np. z bali. Powierzchnia takiego fundamentu jest idealnie gładka i równa, co znacznie usprawnia montaż drewnianego domu.

Bloczkowy fundament pod dom z bali

Sposób ten cieszy się ogromną popularnością w Polsce. Do wykonania tego rodzaju fundamentu zastępuje się klasyczny płynny beton, bloczkami betonowymi lub keramzytowymi.

Rozwiązanie to wymaga wykonania jednak zdecydowanie większej ilości prac ziemnych tj.

  • Wykopanie ław fundamentowych
  • Wymurowaniem bloczków
  • Zasypaniem wewnętrznych części piaskiem, który dodatkowo między warstwami powinien być ubijany
  • Wylaniem betonu, który stworzy podstawę naszej przyszłej posadzki

Dodatkowo w dużej mierze od staranności wykonania prac, zależy późniejsza stabilność i wytrzymałość ścian oraz posadzek. Wadą fundamentów bloczkowych jest niemożność wykorzystania ich na terenach grożących osunięciem.

Fundament żelbetonowy

Kolejnym rodzajem wylewania fundamentów pod dom, są fundamenty żelbetonowe. Wykonuje się je poprzez zalanie betonem konstrukcji stalowej, której wytrzymałość jest odpowiednio i indywidualnie dobierana.

Rodzaj ten jest jednym z najrzadziej wybieranych, jeśli chodzi o wykorzystanie go do domów jednorodzinnych. Wynika to głównie z kosztów wykonania, które w tym przypadku są wysokie.

Drewniany fundament tzw. kratownica — dom z bali

Fundamenty drewniane, to rodzaj, który jest popularny w zdecydowanie cieplejszych rejonach niż nasz, lub jest stosowany przy domkach letniskowych, gdzie dom nie może być na trwałe związany z gruntem.

Cechują się one mniejszą trwałością, aczkolwiek w przypadku stawiania na nich domu drewnianego, jest to jak najbardziej akceptowalne, ponieważ domy drewniane, w tym domy szkieletowe, wyróżniają się lekkością w porównaniu z tymi tradycyjnymi.

Wybór takiego rodzaju fundamentu z drewna będzie stosunkowo najtańszy, ale decydując się na nie, należy zwrócić szczególną uwagę na izolację instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Wykorzystanie słabej izolacji może narazić instalację na zamarzanie oraz pękanie.

Dom z bali — jaki fundament ostatecznie wybrać?

Rodzajów fundamentów pod domy z bali jest dużo. To, na jaki konkretnie się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od osobistych preferencji, dostępnego budżetu, rodzaju gruntu i warunków wodnych na działce.

Zatem jak można zauważyć, niestety nie ma jednego sprawdzonego sposobu, który będzie idealny w każdym przypadku. Dlatego też warto kontaktować się i ustalać szczegóły z wykwalifikowanymi osobami w tym zakresie. Jeżeli myślisz nad budową domu z bali, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Chętnie podpowiemy i dokładniej wytłumaczymy zastosowania poszczególnych fundamentów oraz odpowiemy na wszystkie inne nurtujące pytania.